ECO_CU_FLYR
ECO_CU_FLYR

ניקוי רעלים באמצעות תזונה - האורך כן קובע

מאת: הילה אפללו N.D
הלחץ, החשיפה המוגברת לרעלים והשפע, מיצרים תנאים מגבילים שמעמיסים על המערכת ומפריעים לתפקודה התקין. הדרך הטובה ביותר לנקות את הגוף שלנו היא פשוט לא להפריע לו. אבל איך לעשות את זה?

כוס התה המושלמת? צילום: 123RF

במשך השנים שלימדתי במכללות לרפואה משלימה את מקצועות התזונה וניקוי הרעלים, לימדתי והשתמשתי בשיטות ניקוי שונות, באמצעות צומות, מיצים, חוקנים, תזונה ועוד. וגיליתי שניקוי ממושך, הדרגתי ודינמי באמצעות תזונה, השיג את התוצאות הכי טובות בשביל המטופלים שלי.

למה ניקוי באמצעות תזונה?

הגוף שלנו מדהים ומופלא, הוא מערכת מורכבת וקסומה שהנטייה הטבעית שלה היא לשמור על הומיאוסטאזיס – איזון. הגוף יודע הכי טוב לאזן את המערכות, לטפל ברעלים ולפנות אותם. הבעיה היא בתנאים. בעולם המערבי התזונה, הלחץ, החשיפה המוגברת לרעלים והשפע, מיצרים תנאים מגבילים שמעמיסים על המערכת ומפריעים לתפקודה התקין. הדרך הטובה ביותר לנקות את הגוף שלנו היא פשוט לא להפריע לו. בתזונת ניקוי טובה, מספקים את המזון האופטימלי לניקוי כמו סלק, סלרי, ארטישוק, לימון ועוד שמעודדים ומשפרים את פעילות הכבד, וכן מספקים את התנאים המיטביים מבחינת כמות וסוג המזון, ומסירים את הגורמים המפריעים לפעילות תקינה של מערכות הפינוי השונות (העיכול, הכליות, המין, העור ודרכי הנשימה). כך הגוף מתפנה לעשות את מה שהוא יודע הכי טוב.

למה ניקוי ממושך?

לכל אדם יש את שיטת הניקוי שמתאימה לו בהתאם למטרה אותה ירצה להשיג, ובהתאם לרמת הבשלות, המחויבות והפניות הטכנית והרגשית שלו. מי שמחפש דרך להתנתק, לנשום, לעשות ריענון למערכת, ולהתחיל להניע תהליכי ניקוי יכול להפיק תועלת מרובה מניקוי קצר ונקודתי של כמה ימים בהדרכה טובה של איש מקצוע. אני באופן אישי מעדיפה תהליכים ממושכים יותר. ככל שהכרתי יותר שיטות ופגשתי בקליניקה ובסדנאות יותר מטופלים, הבנתי את חשיבותם של תהליכים. תהליך הוא הדרך היעילה והטובה ביותר שמצאתי, על מנת להשיג מטרות ארוכות טווח כמו בריאות ומשקל תקין.

LiatBook_Article

אם המטרה היא לעשות ניקוי משמעותי מרעלים שנוטים להצטבר בכבד וברקמות הגוף ובעיקר ברקמות שומן, להפחית רמות כולסטרול, סוכר, טריגליצרידים, לשפר תפקודי כבד ועוד, צריך תהליך ממושך יותר. כדי לפרק ולפנות רעלים שהצטברו בגופינו במשך שנים צריך זמן. הכבד צריך זמן ותנאים מתאימים לטפל ב״מחסנים״ שלא היה לו זמן לטפל בהם באופן שוטף, רקמות השומן מתפרקות לאט ומשחררות את הרעלים ששקעו בהן למחזור הדם וגם זה לוקח זמן. כל מערכות הפינוי צריכות להתאזן, לחזור בהדרגה לפעילות אופטימלית ולפנות מהגוף את הרעלים שנפלטים למחזור הדם. כל התהליכים האלה משתלבים זה בזה ודורשים זמן ותנאים מתאימים לפעילותם. ניקוי רעלים באמצעות תזונה שאורך כחודש ימים מתאים יותר למטרות אלה.

שאף אחד לא יטעה, גם אחרי חודש ניקוי באמצעות תזונה, הגוף אינו נקי לחלוטין מרעלים. אבל בזמן הניקוי דפוסי האכילה, אפילו דפוסי החשיבה, האופן בו אנו תופסים את המזון וההזנה של הגוף משתנים. כשהניקוי ממושך מספיק הוא גם הזדמנות לשנות הרגלי אכילה ולאמץ הרגלים בריאים לטווח הארוך. מי שינצל את ההזדמנות לעשות שינוי משמעותי וימשיך לאכול תזונה בריאה, נקיה ומאוזנת אחרי הניקוי, תהלכי הניקוי והירידה במשקל ימשיכו גם אחרי 30 יום.

גמילה

תהליך ניקוי טוב מסייע בגמילה מסוכר, מלח, קפה ועוד. כדי לעבור גמילה משמעותית יש למנוע מהגוף את ה״סמים״ האלה לאורך זמן, על מנת לנקות אותו ולאזן את התשוקות והמאוויים. כמויות המלח והתבלינים מעלים את סף הטעם של הקולטנים בלשון וככל שהסף עולה, אנחנו זקוקים ליותר ויותר תבלינים ומלח. כשאוכלים זמן ממושך בלי מלח, סף הטעם מתחיל לרדת. מגלים טעמים חדשים, ומצליחים ליהנות מטעמם הטבעי של המזונות. אחרי הניקוי כמות המלח הנדרשת יורדת בצורה משמעותית ולאורך זמן. הימנעות ממלח לימים ספורים לא תשיג את המטרה.

למה תזונה דינמית?

בניקוי רעלים באמצעות תזונה מדורגת ודינמית יש אפשרות לבודד קבוצות מזון ולזהות אי סבילויות למזונות שמפריעים ופוגעים בבריאות שלנו.

בניקוי צורכים לרוב אוכל השונה מאוכל שאנשים רגילים לצרוך בשגרה. התזונה מייצרת הגבלות ואיסורים לא מעטים. מניסיוני, רבים מתקשים להחזיק מעמד לאורך זמן בתזונה מונוטונית מוגבלת כזו. כשהצעתי למטופלים שלי תזונת ניקוי דינמית שמשתנה כל כמה ימים ומאפשרת גיוון, גיליתי שלאנשים הרבה יותר קל להתמודד ולסיים את הניקוי בהצלחה.

פרט לכך יש מזונות שונים שמפעילים/ממריצים פעילות של מערכות שונות, לדוגמה: סלק ממריץ את פעילות הכבד, עלים ירוקים מסוימים ממריצים פעילות של הכליות ומערכת השתן, יש תבלינים וצמחים מיזעים, מכייחים וכו׳. כשהתזונה דינמית, ניתן בשלבים שונים, לשים דגש על פעילות מערכות פינוי שונות ובכך ליעל ולשפר את הניקוי.

תזונת ניקוי ממושכת לא מתאימה לכל אחד ולכל מצב. אבל לאלה שהיא מתאימה, היא יכולה לעזור מאד לשפר מדדי דם, לעורר ולאזן את המערכות, לסייע בירידה במשקל ש״נתקעה״, להעלות רמות אנרגיה וכן לסגל הרגלי תזונה חדשים. אני נתקלת לא מעט באנשים שמהמחשבה על ניקוי ממושך מרתיעה אותם בגלל שהתרגלנו לחשוב במונחים של ״זבנג וגמרנו״ ופחות במונחים של תהליך.

לא צריך לקחת חופש מהעבודה, לא צריך לנסוע רחוק, אפשר לעשות את זה בבית כחלק מהחיים.

אתם צריכים לאכול בכל מקרה, בכל יום מחדש. אז למה לא לאכול במשך חודש אוכל שיזין אתכם, יעזור לכם להתחדש, להכיר מחדש את גופכם ולהרגיש יותר טוב לאורך זמן?

הילה אפללו N.D
נטורופתית מוסמכת, מטפלת ומנחת סדנאות בישול ותזונה. מנחת סדנאות ניקוי בשיטת תזונת הניקוי האדומה ומחברת הספר ״בריאים לתמיד-תזונת הניקוי האדומה״.  בעלים של אתר ״חיים אורגניים״.

השאירו תגובה: