Eat12_Migdal
Eat12_Migdal

ברוך שעשני אישה

מאת: דניאלה גבעון, הרבליסטית
המעגלים הללו, משותפים לנשים בכל העולם, ללא הבדל דת וגזע, מעמד או השכלה. ואני, כמו מלכת אנגליה, האישה מכפר בטיבט ומישל אובמה, נעות במעגלים זהים, נושאות את אותו זיכרון גנטי של נשות העולם כולו


מה יודעות נשות המזרח הרחוק כבר אלפי שנים  שכדאי לנו לאמץ ומהר?

לפני כמה שבועות הגיעה לביקור בקליניקה שלנו, מרצה וותיקה וחביבה עלי במיוחד מתחום הנטורופתיה, שביקשה להביא פטריות מרפא לאביה החולה. תוך שאנו מתחבקות  ושמחות על הפגישה, משכו את תשומת לבי ידיה המטופחות, על ציפורניה הצבעוניות והעליזות. לא התאפקתי: "מאיפה  היכולת למצוא  זמן בין הטיפול באבא, בילדים, בלימודים, ובמטופלים לתחזק ציפורניים יפות כאלה? אני מעריצה אותך" אמרתי בחביבות  מהולה בקנאה טובה. היא חייכה חיוך מלא חום ותבונה ואמרה: "כבר לפני שנים הבנתי שההשקעה הטובה ביותר היא בי. קודם התחזוקה שלי ורק אחר כך תחזוקת שאר העולם". לתשובה כזו ישירה ומלאת חכמה לא ציפיתי.

היא נפרדה ממני לשלום, והותירה אותי עם תובנה חדשה ועם שאר העולם שחיכה לי לתחזוקה… החופש הגדול, הדי הפיצוצים שנשמעו כל היום,  שמחת הילדות  שחיכו להפעלות, המלחמה בשעמום  ובחוסר החשק לזוז, המחויבות לעבודה, לתחזוקת הבית…

Eat12_Inside

אבל, בין כל מה שאני צריכה לדאוג לו, מישהו , או יותר נכון משהו, צריך לדאוג למכונה המופלאה הזאת שנקראת גוף האישה- אני!

התחלתי נודדת במחשבותיי במטרה למצוא תשובה ראויה לשאלה מהו הדבר…

"אישה אינה נולדת אישה, היא נעשית אישה"( סימון דה  בובואר)

חיי נעים במעגלים, במחזורים חודשיים המכתיבים את קצב והלך חיי. את אמירתה של בובואר אני חווה ולומדת מחדש מידי יום ביומו, מקו התפר שבין אימי לבנותיי. הכניסה שלי לאמהות והפיכתי לאמא, היתה מלווה בהפיכתה של אמי לסבתא. חלקנו יחד את המעבר הלא פשוט הזה משלב לשלב, במסע המופלא שנקרא נשיות. נערה הופכת לאישה, אישה הופכת לזקנת השבט (כן, החברה המודרנית לא נתנה שמות ראויים לשלב הזה בחייה של האישה).

תופעות שונות ומשונות, פיזיולוגיות וריגשיות מגיחות מכל עבר ואיתן קמט פה וקמט שם, שום דבר לא נשאר במקומו- הבטנונה, הסנטר, קמטי הצחוק, השקים מתחת לעיניים… אני זוכרת אותי מסוחררת וחושבת – איך עוצרים את הרכבת הזו?!

עם השנים למדתי שהמעגלים הללו, משותפים לנשים בכל העולם, ללא הבדל דת וגזע, מעמד או השכלה. וכך אני, כמו גם מלכת אנגליה, האישה שלעולם לא אדע את שמה מכפר נידח בטיבט,  מישל אובמה וגולדה מאיר, נעות במעגלים זהים, נושאות את אותו זיכרון גנטי של נשות העולם כולו-  נשיאת החיים על גבן ובבטנן. כולנו, מי יותר ומי פחות,  נמצאות תחת לחץ הולך וגובר בין הבית לעבודה ולקריירה , בין החוגים לארוחות ערב, בין הגשת עבודות סוף שנה למציאת אהבה, בין משחק עם הנכדים לבין הבישולים…

מצבי דחק (סטרס) מתמשכים הם פחות או יותר ההגדרה לחיים במאה ה-21.  ההתמודדות עם מצבי דחק היומיומיים תובעת מגופנו לעיתים קרובות הרבה יותר ממה שהוא מסוגל לו, ובעיקר משבשת את המהלך התקין שלו. כולנו,  כל אחת בדרכה, עושות אינספור דברים על מנת לתחזק את הגוף-נפש שלנו: תזונה מאוזנת, פעילות גופנית, נטילת ויטמינים ומינרלים, פדיקור, מניקור וכד'.

ובכל זאת, הסטטיסטיקות מראות על עליה חדה במספר הנשים הסובלות מאי סדירות המחזור, אקנה, קושי  או אי יכולת להיכנס להריון, חוסר חשק מיני, דיכאון, הפרעות קשות של גיל המעבר ועוד…

מילת המפתח בחיים היא איזון. זוהי מילת המפתח לסדר הטבעי, שמאפשר למערכות לפעול מתוך זרימה, זהו שיווי משקל שמושג מתוך האמצע: לא גבוה ולא נמוך, לא קל ולא כבד, לא מופרז ולא מנוע, הליכה מסודרת ובטוחה בין קווי האמצע של החיים.

ובכן… קל להגיד, אבל בכל זאת, מה לעשות? את תשובתי מצאתי אצל נשות המזרח הרחוק! במזרח הרחוק ולמרבה הפלא גם במסורת המזרח אירופית המסורתית, נטילת פטריות מרפא היתה חלק מהיום יום בהתאמה לכל זמן ועת. ולמה בעצם? פטריות מרפא עובדות בגוף באופן סיסטמי, על מערכות הבסיס של הגוף- מערכת החיסון  ועל מערכת העיכול והמטאבוליזם כולו. זו הסיבה שהן מועילות בכל כך הרבה תחומים! הן מזינות מאד ובעיקר מווסתות את תפקוד המערכת כולה כיחידה אחת. וזוהי תמצית העניין ומטרתו- יום יום לתמוך, להזין ולאזן את גופי, משמע את כל כולי.

עשר עובדות שאת חייבת לדעת על פטריות מרפא

פטריות מיקוליביה (istock)

פטריות מיקוליביה (istock)

 

1. הן מקור עשיר לחלבון  מלא
2. עשירות בנוגדי חמצון
3. המקור היחיד מן הצומח העשיר בויטמין D2
4. עשירות בויטמינים ובמינרלים מקבוצת B
5. נחשבות למזון בעל אינדקס גליקמי נמוך ועל כן מומלצות מאד לחולי סוכרת
6. מכילות פוליסכרידים יחודיים המווסתים את מערכת החיסון
7. נמצאו כיעילות לשמירה על בריאות הגוף ולמניעת מחלות
8. השימוש בהן אינו מתנגש עם תרופות או עם טיפולים רפואיים
9. מסייעות בטיפול במצבים של השמנת יתר, שומנים בדם, מיגרנות, אסתמה ואלרגיות, ובשיפור הזיכרון
10. מומלצות לשימוש גם בקרב נשים הרות מיניקות, ילדים ואוכלוסייה מבוגרת

הכותבת היא דניאלה גבעון, אמא לנווה וסוּף, הרבליסטית, רכזת מגמת רפואת צמחים בקרייה האקדמית גבעת וושינגטון וסמנכ"ל חברת מיקוליביה.

 

לאתר מיקוליביה

השאירו תגובה:

 1. ויקטוריה

  בסוף לא קיבלתי שום אינפורמציה מהכתבה

 2. מעין

  המאמר בקישור הבא עונה על השאלות מה זה מתח נפשי? מה התסמינים של מתח נפשי? וסוקר כלים מתחום היוגה והמדיטציה להגברת המודעות למתח נפשי ושיפור ההתמודדות עמו.
  http://simply-yoga.co.il/yoga-and-stress/

 3. ריקרדו

  איו חולקים על יתרונות פטריות המרפא, אך כשההמלצה מגיעה מסמנכ"ל חברה שמשווקת פטריות, זה הופך הכתבה לשיווקית, במיוחד לאור העובדה שכדי לקבל מידע אודות הפטריות – צריך להכנס לאתר החברה שהכותבת הינה אחת ממנהליה. חבל !