Powered by WP Bannerize

Powered by WP Bannerize

ויטמין CHOLECALCIFEROL - D

מאת: מאת ד"ר ראובן ברק (M.D) וענת צחור
מידע חשוב בנושא ויטמין D מאת ד"ר ראובן ברק (M.D) וענת צחור מתוך הספר "מדריך מפה לריפוי טבעי" בהוצאת מפה

ויטמין D – מסיס בשומן – CHOLECALCIFEROL

מקורות לויטמין D :

קיים במזון אבל נוצר גם על ידי העור בחשיפה לשמש. חשיפה יומיומית לשמש לרבע שעה תספק את התצרוכת היומית של ויטמין D.

תפקידים של ויטמין D :

חשוב במטבוליזם של סידן וזרחן וכנראה גם בתפקוד המערכת החיסונית. יעיל בטיפול בגמילה מאלכוהוליזם, כיבים בפה, אבני כליה.

גורמי מחסור וסימפטומים של ויטמין D :

רככת וקומה נמוכה בילדים; דלדול העצם וריבוי שברים.

נזקים מעודף של ויטמין D :

הרעלה תיתכן רק מנטילת יתר של תוספי מזון.

מנה יומית מומלצת (RDA) של ויטמין D :

במבוגרים: 300 יחידות (7.5 מיקרוגרם)

מידע נוסף מאת ד"ר אטקינס מתוך הספר "עוצמת הריפוי של תוספי התזונה" בהוצאת פוקוס

ויטמין D: מיטיב עם העצמות

ויטמין D הוא ייחודי מבחינות אחדות. זהו המצרך התזונתי (ולפיכך הוא מתאים להגדרה של ויטמין) היחיד המתפקד כהורמון. לעומת זאת, אין הוא מצרך תזונתי חיוני, מאחר שהעור מייצר אותו בכוחות עצמו, אם הוא זוכה במעט חשיפה לאור השמש.

ללא קשר לתזונתנו, העור שלנו מייצר ויטמין D (מכולסטרול, דרך אגב) בעקבות חשיפה מעטה לשמש.

חשוב לציין, כי החשיפה לשמש חייבת להיות ישירה. אם יושבים מאחורי חלון סגור, אין בכך כל תועלת, מאחר שהשִמשה חוסמת את הקרניים העל-סגולות המעוררות את התהליך. בתקופת הסתיו והחורף, מבוגרים החיים בחצי הצפוני של כדור הארץ לוקים בדלדול של מסת העצם. תופעה זו היא תוצאה מובהקת של חסר
בוויטמין D, בגלל צמצום שעות השהייה של המבוגרים מחוץ לבית. גם מי שעובדים במשמרות לילה, מי שנוהגים להיות ערים בלילה ולישון ביום ואנשים שהיו חולים במשך זמן רב – כל אלה מתמודדים עם סכנה אמיתית הנשקפת להם מהיעדר של אור שמש.

כהי עור נמנים עם מי שחייבים לנתב את תזונתם בתבונה, מאחר שעור כהה מייצר פחות ויטמין D בעקבות חשיפה לאור השמש. גם צמחונים ומי שמקפידים על תזונה דלת שומן נמצאים בקבוצת סיכון, מאחר שחומר התזונה הזה זקוק לסביבת מזון המכיל שומן לשם ספיגתו. בנוסף לכך, התרופה נוגדת הפרכוסים המשמשת בעיקר לטיפול באפילפסיה פניטואין (דילנטין), ידועה בכך שהיא מרוקנת את הגוף ממצבורי הוויטמין D שלו.

כאשר הגוף אינו מקבל אספקה מלאה של ויטמין D נוצרות בעיות שונות. התגובות העיקריות הן בעיות בשלד בכלל ודלדול עצם בפרט, אך אין אלה הבעיות היחידות. החיות של המערכת החיסונית תלויה ישירות בריכוז הוויטמין D בגוף. הרופאים משתמשים באומדן כמות הוויטמין כאחד הגורמים לניבוי תוחלת החיים של חולי איידס.

בניית העצמות

החוקרים סיווגו את "תוסף השמש" כוויטמין לאחר שגילו שיש ביכולתו למנוע רככת, שהיא ליקוי בצמיחת השלד אצל ילדים. עם זאת, רק לאחרונה למדנו כי חומר התזונה הזה, לאחר שהוא הופך בגוף לצורתו הפעילה (ויטמין D3) מהווה למעשה הורמון. ויטמין D3 משפר את ספיגת הסידן במערכת העיכול, מגייס את המינרלים ממקומות אחרים בגוף ומכוון אותם לעבר העצמות. מידת היעילות שבה אנו מנצלים את המגנזיום, האבץ, הברזל והמינרלים האחרים, תלויה אף היא בחומר התזונה / ההורמון הזה, כמו גם נטייתנו לפתח הפרעות בעור, בעיות לב או סרטן.

אין במידע המובא לעיל משום המלצה לשימוש, והוא אינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני עם איש מקצוע מוסמך מהתחום.

 

למידע נוסף אודות הספר "עוצמת הריפוי של תוספי התזונה" בהוצאת פוקוס

השאירו תגובה: